Гостујуће предавање, Александар Иконић - Software архитекта у Chess.com | | Одсек Висока школа за информационе и комуникационе технологије

Гостујуће предавање, Александар Иконић - Software архитекта у Chess.com

У понедељак 19. фебруара 2024. године, Александар Иконић, бивши студент Одсека са студијског програма Интернет технологије, на иницијативу професора др Ненада Којића, одржао је у Високој ICT школи гостујуће предавање.

Александар је запослен у компанији Chess.com скоро 10 година, тренутно на позицији Software архитекта, тако да је нашим студентима приближније објаснио то радно место и које одговорности оно подразумева. Осврнуо се и на свој рад као PHP Web Developera u firmama Realtina PL, Palm Tree Creative LLC, ItsMyPlay i POOL4TOOL.

Такође је поделио корисне савете на основу свог дугогодишњег искуства: како је јако битно пре свега радити посао који се воли; какав треба да буде (здрав) однос између посла и приватног живота; како је стварање контакта у пословном свету нешто што је јако битно и што треба одржавати на дуже стазе – поготово када је реч о генерацијским контактима. Осврнуо се и на то да у Chess.com тренутно ради шесторо људи из ICT школе, који су се тамо сјајно уклопили.

Предавање је пропраћено питањима попут:

• „Колико је „тригера“ потребно да се деси да неко треба да промени посао?“
  • „Колико је често сајт Chess.com на мети хакера? Да ли сте некада Ви били мета хакер напада?“
  • „Са којим знањем о којим програмима је најлакше наћи први посао?“
  • „Шта је то што бисте Ви питали јуниора који је дошао на разговор за посао?“
  • „Шта је то што бисте очекивали од јуниора да зна у вези база?“
  • „Где видите ИТ индустрију за 5 година?“
  • „Да ли сте имали неке проблеме у фирми поводом увођења вештачке интелигенције?“
  • „Да ли је тешко наћи посао графичког дизајнера?“...

Неколико студената је одлучило да подели са нама и своје утиске о предавању:

- Настасија П: „Битно ми је јако да сазнам какво је тренутно стање у ИТ индустрији, у којој желим да се запослим, и због тога ми је ово предавање било значајно.“

- Марко С: „Презадовољан сам овим предавањем, било је јако корисно за мене као за неког ко ће ускоро тражити праксу и посао. Волео бих да буде што више оваквих предавања. Мислим да ће то бити одлично, не само за мене већ и за моје колеге.“

- Жарко Ј: „Било ми је занимљиво да чујем како је неко у ИТ-у променио неколико позиција све до архитекте. Значи ми и то што је колега поделио који он пут изабрао како би дошао до software архитекте.“

- Немања А: „Добили смо из прве руке реалан и искрен увид у тржиште какво је тренутно. Веома ми је користило да ме неко упути и у то колико је важно остваривати контакте и имати некога да вас препоручи за посао.“

- Михаило Ј: „Јако ми се допало то што је колега био јако отворен и искрен. Није превише техничких термина и израза користио, давао је реалне савете и значило ми је то што је говорио о work-life балансу и да треба да увек поставимо себе на прво место.“

- Марко М: „Мени се ово предавање јако допало, посебно то што је колега говорио о важности остваривања и одржавања контаката са колегема, о чему се данас мало говори.“

Predavanje Aleksandar Predavanje Aleksandar Predavanje Aleksandar Predavanje Aleksandar Predavanje Aleksandar Predavanje Aleksandar